MembersInfo
logo2 logo2 logo2

Main menu:

Etsi

Arkisto

RSS Artists’ Association MUU

Näyttelyt 2015

Galleria

2016 – 2015 – 2014201320122011201020092008200720062005200420032002200120001999

MUU galleria on profiloitunut monimuotoiseksi epäkaupalliseksi galleriaksi, mm. installaatioille, videotaiteelle, ääniteoksille ja performance- esityksille. Galleria esittelee taiteilijoita joiden töitä ei vielä ole nähty mainstreamgallerioissa, mutta myös jo mainetta niittäneitä kokeellisen taiteen edustajia. Näyttelyjen taiteellinen linja määrittyy näyttelytoimikunnan ja kuraattorien tekemien valintojen perusteella.

MUU gallerian näyttelytilahakemukset

Gallerioiden näyttelyt kevät 2015

9.1.-15.2.2015
MUU Galleria: Marjo Levlin – Länteen ja takaisin
MUU Kaapeli: Suvi Härkönen & Pavel Ekrias – Melkein / Almost

20.2.-29.3.2015
MUU Galleria: Juhani Räisänen – Sävyjä ja ulottuvuuksia / Shades and dimensions
MUU Studio: Olga Palomäki – Antroposeeni / Anthropocene
MUU Kaapeli: Sami Korkiakoski – Viivan himo / Lust for Line

7.4.-10.5.2015
MUU Galleria:
Annika Dahlsten – Yöperhonen / Nocturnal Butterfly
Leevi Lehtinen – Mortal Sin
MUU Kaapeli:
Pauliina Kaasalainen – Mikä tahansa määriteltävissä oleva joukko / Any definable Group

13.5.-6.9.2015
Huone äänitaiteelle: Paevey Hirsiaho

15.5.-18.6.2015
MUU Galleria: Ion Bârladeanu (Romania)– Art Against All Odds
MUU Kaapeli: Niran Baibulat – Kävelemällä / By walking

27.-28.6.2015
MUU Galleria: Marjo Väisänen – Pride-tunne – työpaja & näyttely

Syksy 2015

31.7.-6.9.2015
MUU Galleria: Timo Kokko – Momentary Appearance
MUU Kaapeli: Yasushi Koyama – Carving in Pink Dots

11.-20.9.2015
MUU Galleria: Performance Voyage 5
Annette Arlander (Suomi), Yvon Chabrowski (Saksa), Sasha Huber (Suomi/Sveitsi/Haiti), Julieta Maria (Kanada), Sara Pathirane (Suomi), “Richter/Meyer/Marx(Berlin)” (Saksa), Rah Eleh (Kanada/Iran), Willem Wilhelmus (Suomi/Alankomaat) & Tomasz Szrama (Suomi/Puola), ja Carlo Zanni (Italia), Jan Hakon Erichsen (Norja), Lea & Pekka Kantonen (Suomi), Jenni Markkanen (Suomi), ja Owen G. Parry (Iso-Britannia).

25.9.-25.10.2015
MUU Galleria: Maija Närhinen – 56 824
MUU Studio: Stratagrids – MORE WORLD MATERIAL: Panamax (Saksa) / Pixelache festival
MUU Kaapeli: Tuija Helena Markonsalo – TaideKone

30.10.-29.11.2015
MUU Galleria: Pekka Niskanen – Minä ja La Tourette
MUU Studio: Anu Miettinen – PILVILINNOJA – Unelma-haastatteluja, Kokoelmat I-III
MUU Kaapeli: Mirimari Väyrynen- PB-15,PY-42,PY-37,PW6

5.-20.12.2015
UUSI MUU
MUU Galleria: Dave Berg, Risto-Pekka Blom, Marko Saarelainen ja Suvi Nurmi
MUU Kaapeli: Leena Kangaskoski, Laura Laukkanen ja Eero Tiittula

Helsinki Art Walk
21 opastettu kierrosta: 11.1, 25.1, 8.2, 22.2, 8.3, 22.3, 12.4, 26.4, 10.5, 24.5, 7.6, 9.8, 20.8, 6.9, 20.9, 4.10, 18.10, 1.11, 15.11, 29.11 ja 13.12.

Tapahtumat MUU Galleriassa:

16.2.2015
MUU Maanantai I
Valmiit ja viime hetken videot
vierailijana kriitikko ja vapaa toimittaja Harri Römpötti

30.3.2015
MUU Maanantai II
World Wide Video & Wine
Oberhausen on Tour (Oberhausen, Germany):
Best of International Competition 2014 ja Artist Film & Video 2014
Maria Kourkouta (Kreikka), Skirmanta Jakaité (Liettua), Solveiga Masteikaité (Liettua) , Jennifer Reeder (USA), Ang Sookoon (Singapore), Teboho Edkins (USA), Lior Shamriz (Israel), Michel Klöfkorn (Saksa), Josef Dabernig (Itävalta), Sandro Aguilar (Portugali) ja Federico Adorno (Paraguay)

11.5.2015
MUU Maanantai III
World Wide Video & Wine
Cyland Media Art Lab (Pietari): Changing Landscape (kuraattori Victoria Ilyushkina)
Alex Antipin, Boris Kazakov, Luda Belova, Maxim Svishev, Manya Alexeeva, Tanya Akhmetgalieva, Michaela Muchina, Victoria Ilyushkina, Maya Popova, Dimitri Lurie, Edward Shelganov, Anton Khlabov, Olga Jurgenson
National Centre of Contemporary Arts Baltia (Kaliningrad): 9000 KM
Common Wince Group (Julia Abramova, Aleksandr Lyubin), Evgeny Umansky, Yury Vassiliev, Andrey Ustinov, Dmitry Pilikin, PROVMYZA Group (Sergey Provorov and Galina Myznikova), WhereDogsRun Group, Sistra Group, ZERGUT Group (Evgenii Goltsov, Vladimir Seleznyov, Ivan Snegiryov, Stanislav Cherva), Dmitry Bulnygin, Vyacheslav Mizin (Blue Noses group), Yerbol Meldibekov, Aleksey Shindin (Almaty. Kazakhstan), Gulnara Kasmaliyeva, Muratbek Jumaliyev, Michael Rakowitz, Yevgeny Fiks

1.6.2015
Essi Kausalainen & Stara: Timantit ja helmet -projektin päätösjuhla
Kirsikka Mattila (Stara), Merja Puustinen (Valtion taideteostoimikunta)
Yhteisötaideteos tilausteoksena & Performanssiportfolio-dvd -julkaisu

20.8.2015
Taiteiden yö
MUU Kaapeli: Yasushi Koyama -Carving in Pink Dots –veistoksen valmistuminen
MUU Galleria: Timo Kokko, Momentary Appearance
Harrie Liveart, performanssi
Devon Bate / Bufflo (Kanada), esitys: ääni-installaatio Regressive Disco Theatre
Helsinki Art Walk –iltakierros

7.9.2015
MUU Maanantai IV
Valmiit ja viime hetken videot
Vierailijana tanssija-koreografi Carl Knif

26.10.2015
MUU Maanantai V
World Wide Video & Wine
VisualContainer (Milano): Suspended territories and other Italian stories (kuraattori Alessandra Arnò) & Incidental Peripheral (kuraattori Rachel Dedman)
Barbara Brugola (Italia) & Trond Arne Vangen (Norja), Rita Casdia (Espanja), Marta Roberti (Italia), Natalia Saurin (Italia), Mauro Folci (Italia), Patrizia Bonardi (Italia), Armida Gandini (Italia), Lucia Veronesi (Italia), Lino Strangis (Italia), Cristina Ohlmer (Italia), Nour Ouayda (Libanon), Mirna Bamieh (Israel), Faycal Baghriche (Algeria) ja Marwan Hamdan (Libanon).

30.11.2015
MUU Maanantai VI
Valmiit ja Viime Hetken Videot
Vierailijana säveltäjä, cembalisti, pianisti ja kapellimestari Jukka Tiensuu

Tapahtumat muissa tiloissa:

23.1.-22.3.2015
Hanasaari kuuntelee MUUta, Hanasaaren kulttuurikeskus, Espoo
Jan Anderzén, Anssi Laiho, Viljami Lehtonen, Olga Palomäki, Jimi Tenor, Jone Takamäki & Tuukka Haapakorpi ja Marko Timlin (Suomi), sekä Sana Ghobbeh, Jörgen Häll ja Stefan Klaverdal (Ruotsi)

4.2.2015
MUU for Ears -julkaisutilaisuus
Suomen Madridin insitituutti

17.-19.4.2015
Supermarket, Tukholma
John Gayer, Leevi Lehtinen, Marjo Levlin, Hans-Peter Schütt, MUU for Ears 13

23.-25.4.2015
Sound Around -festivaali, Kaliningrad, Venäjä
Roberto Pugliese, Kai Rennes, Juhani Räisänen, Petri Kuljuntausta, Klaus Nyqvist & Hannu Häkkinen

4.-7.6.2015

Art-Athina, Ateena
Juhani Räisänen, Konstantinos Fioretos (Kreikka)
Äänitaiteen Pankki, MUU for Ears 13

24.8.2015
Sound Art Day Helsinki I
Magito, Suvilahti, Helsinki
(MUU ry, A Listening Room, A Room sekä Third Space)
Jukka-Pekka Kervinen, Timo Tuhkanen, Fernando Visockis, Arta & Spells Disaster, Marko Timlin, Devon Bate/Bufflo (Kanada)

18.-20.9.2015
Art Fair Suomi ’15
Kaapelitehdas – Merikaapelihalli, Puristamo, Valssaamo & MUU Kaapeli
118 Jäsentaiteilijaa: Ahjokangas Jaana, Aho Elina, Ahopelto Pauli, Ala-Fossi Niina, Anderzén Jan, Arjoma Vera, Arlander Annette, Arvela Hanna, Autio Pasi, Dimova Lora, Ehrnrooth Essi, Forsman Riitta, Forsman Nina, Gutieszca Ana, Hakala Outimaija, Hakala Marja, Harmaala Aulis, Harri Inkeri, Hartikainen Eveliina, Helve Tuuli, Hilasvuori Liisa, Hintsanen Päivi, Holmström Gun, Hukkataival Helinä, Hämäläinen Mirka, Hämäläinen Tommi, Isomaa Eeva-Liisa, Jaakkola Aleksi, Jansson Nina, Jokinen Raija, Jokiranta Rita, Järvinen Pasi Janne, Kaikkonen Helena, Kanerva Liisa, Kangaskoski Leena, Karttunen Ulla, Kilpeläinen Heidi, Kimanen Maija, Kivi Jussi, Koivisto Kaisu, Koivumäki Juhani, Kokki Eeva, Kokko Timo, Kontinen Tero, Korpela Kristiina, Korpijaakko Kastehelmi, Kotala Outi, Koyama Yasushi, Kuisma Raija, Kuljuntausta Petri, Kärkiluoma Kari, Lahtinen Salla, Lehmusruusu Teemu, Leipold Hely, Levlin Marjo, Lobkovski Anastasia, Lonka Johanna, Lukka Varpu, Markonsalo Tuija, Maury Peter, Mesterton Saara, Metsähuone KirsiMarja, Mustonen Rauni, Muth David, Nauska Hanna-Maria, Niemeläinen Päivyt, Nirkko Anu, Nykopp Lauri, Palomäki Hanne, Palosaari Sari, Parrilla Suvi, Parviainen Ahti, Pathirane Sara, Pennanen Sami, Puhakka Anna, Puisto Tero Mikael, Pukki Leena, Puranen Silja, Puranen Reijo, Randén Anne, Raschbacher Franz, Rauhala Pasi, Rauhala Annika, Rekonen Mikko, Renvall Markus, Romppanen Hannele, Romppanen Olli, Rosi Sirkku, Rytkönen Kikka, Räsänen Jarkko, Räsänen Anna Mari, Saloranta Elina, Straschnoy Axel, KekeTop, Sääski Matti, Tiittula Eero, Vainionpää Sanna, van Ingen Juha, Viitahuhta Marja, Viitala Marjo, Virtanen Johanna, Vuorinen Marko, Wegrzyn Magda, Westerlund Miia, Westphal Thomas, Östlund Charlotta, Hagelberg Matti, Aho Heini, Kausalainen Essi, Butt Juvonen Duncan, Mäki Teemu, Sassi Pekka, Nauha Tero, Kuorinki Mikko, Lehtinen Leevi, Taanila Mika, Räisänen Juhani, Ivars Hanne, Leppiniemi Rita, Duncker Maria

19.9.2015
Sound Art Day Helsinki II
Lavaklubi, Kansallisteatteri, Helsinki
(MUU Galleria, A Listening Room, Third Space, Äänitaidegalleria Akusmata)
Adam Basanta (Kanada), Stefan Klaverdal (Ruotsi), Petri Kuljuntausta, Patrick McGinley (USA/Viro)

Performance Voyage 5 –kiertue

8.3.2015 Stichting Ruimtevaart / In Your Living Room, Haag, Alankomaat
16.4.2015 [.BOX] Videoart Project Space/Visualcontainer, Milano, Italia
6.6.2015 Snehta Residency, Ateena, Kreikka
12.6.2015 Urban Poetry Festival/Totaldobže Art Centre, Riika, Latvia
26.6.2015 Miami Performance International Festival ’15, Miami, USA
10.7.2015 Kunst Am Spreeknie – Schöneweide Art Festival 2015, Berlin, Saksa
11-20.9.2015 MUU Galleria, Helsinki
1.10.2015 New Performance Turku Festival, Turku
16.10.2015 Suomen Tukholman instituutti, Snickarbacken 4, S-111 83 Tukholma, Ruotsi
17.10.2015 MaxArtFest, a Contemporary Art Festival, Zagreb, Kroatia / Kvaternik square
5.11.2015 Galerie SAW Gallery, Ottawa, Kanada
11.11.2015 Trinity Square Video, Toronto, Kanada
13-15.11.2015 PAO Festival 2015, Atelier Nord, Oslo
14.1.2016 Centre d’Art, Port-au-Prince, Haiti