MUU GALLERIA on profiloitunut monimuotoiseksi epäkaupalliseksi galleriaksi, mm. installaatioille, videotaiteelle, ääniteoksille ja performance- esityksille. Galleria esittelee taiteilijoita joiden töitä ei vielä ole nähty mainstreamgallerioissa, mutta myös jo mainetta niittäneitä kokeellisen taiteen edustajia. Näyttelyjen taiteellinen linja määrittyy näyttelytoimikunnan ja kuraattorien tekemien valintojen perusteella. [Lisää...]



Pohjapiirros (pdf)



Näyttelyt 2004

15.1.-1.2. Evidence
Thom Vink
Piirustuksia ja ääni-installaatio

15.1.-1.2. Juhlat
Tellervo Viitaniemi
Videoita


31.1.-2.2. Muu Maanantai
live 4

Ääni ja valo

7.2.-22.2. view04
Gun Holmström, Teemu Mäki, Lena Seraphin
Videoita

27.2.-14.3. Kertomuksen avoimeksi jättämisestä
Jaana Kokko
Installaatio ja sen oheistuotteita

23.3.-4.4. Signal | process
yhteistyö Sibelius-Akatemian Musiikkiteknologian osaston ja Pikseliähky -festivaalin kanssa

5.4. klo 14-21 Muu Maanantai
Ilona Kivijärvi: JOKU  galleria MUUSSA

performanssi ja tilateos

10.4.-25.4. MorrowSound™ Cube
Horizontal Vertical Band

Charlie Morrow (New York)

16.-18.4. DIGITAL III - äänitaidetapahtuma
Momus (UK), Anne Laplantine (Ranska), Charlie Morrow (Yhdysvallat), Sophea Lerner (Australia), Per Platou (Norja), Aleksey Plusnin (Venäjä) / SKIF8 Festivaali, Andrei Smirnow (Venäjä), Hans Sydow (Tanska), Helsinki Computer Orchestra
MUU galleria ja Q-teatteri

30.4.-16.5. aHuman
Gabriel Lester (Alankomaat), Henrique Neves (Portugali), Reinaart Vanhoe (Belgia), Kuraattori Tero Nauha

17.5. klo 6pm Muu Maanantai
Maarit Suomi: Joutsenlaulu
videoinstallaatio

21.5.-6.6.2004 Maalauksia Paintings
Sari Koski-Vähälä

11.6.-11.7. Direct exposure
kaupunkitaidenäyttely

Otto Karvonen, Marc Bijl (Hollanti), Helmut Dick (Saksa), Sagi Groner (Israel), Karen Lancel (Hollanti), Matthias Schamp (Saksa), The Blackroom act (Suomi)


12.7.-1.8.

Galleria suljettu

6.8.-22.8.

Babel-On
video-audio installaatio

Katherine Liberovskaya, Phil Niblock

 

23.8.

Muu Maanantai
Euroscreen21- videoteoksia

Yhteistyössä: PAN-forum.de. Kuraattori: Judith Nothnagel

Michael Sellam (Ranska), Selda Asal (Turkki), Joanna Rajkowska (Puola), Ventsislav Zankov (Bulgaria), Gregory Chatonsky (Ranska), Robert Lisek (Puola), Magarita Stavraki (Kreikka), Jan Verbeek (Saksa), Johanna Lecklin (Suomi), Steve Hawley (Iso-Britannia), Sabine Ruff (Saksa), Javor Gardev (Bulgaria), Csongor Gáspár (Romania), Hercli Bundi (Sveitsi), reMI (Itävalta), Vujinovic&Simcic (Slovenia), Mira Heija (Viro), TJADER-KNIGHT inc. (Belgia), ELASTIC Group (Italia), Lilia Pérez Romero (Espanja), Ivar Smedstad (Norja), Andrei Fadeev (Venäjä), Anita Sarosi (Unkari), Nora Martirosyan (Armenia) Anouk de Clerq (Belgia), Andreas Gedin (Ruotsi), Bjargey Ólafsdóttir (Islanti), Juanjo Fernández Rivero (Espanja), Nikos Giavropoulos (Kreikka), Gair Dunlop (Skotlanti), Lakis & Aris Ionas (Kreikka), Bernd Oppl (Itävalta), E. Constantinescu (Hollanti), Myriam Thyes (Sveitsi), Benjamin Fleig (Saksa), Judith Nothnagel (Saksa), Anke Schaefer (Hollanti), Nikos Papadimitriou (Kreikka)

 

26.-29.8.

Taiteiden yö / End of Story - kanadalaisia videoteoksia

3.9.-26.9.

Just Add Water -videoinstallaatio
Pauliina Salminen


2.10.-17.10. Parameters of Fear
Paul Rowley (Irlanti), David Phillips (Yhdysvallat), Juliana España Keller (Kanada), Gun Holmström (Suomi), Gabriel Martinez (Yhdysvallat)
Videoita, valokuvia, installaatio, esitys


4.10. Muu Maanantai / Bambi - videoteoksia
Paul Rowley (Irlanti), David Phillips (Yhdysvallat), Juliana España Keller (Kanada), Gun Holmström (Suomi), Gabriel Martinez (Yhdysvallat), Juan Recaman (Kolumbia), Catherine Ross (Yhdysvallat), Althea Thauberger (Kanada), Kerry Tribe (Yhdysvallat)

29.10.-14.11. Minä en ole ihminen
Ahti Parviainen
Videoinstallaatio

18.11.-21.11. Avanto festivaali
Minna Långström: "Kupla"
Videoinstallaatio


22.11. MUUmaanantai / Muuiltakoulu
Opettaja: Pekka Luhta

26.11.-19.12. fictitious landscape...
Monika Rechsteiner & Birthe Zimmermann
Video ja installaatio


Exhibitions 2003

Exhibitions 2002

Exhibitions 2001

Exhibitions 2000

Exhibitions 1999